Kredyt hipoteczny, warunki otrzymania krok po kroku

Sprawdź jak uzyskać kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego może zająć od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Jest to czasochłonny i wieloetapowy proces, warto zatem wcześniej przygotować się i skompletować niezbędne dokumenty do analizy kredytowej, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i skrócić czas całej procedury.

Etap I - Dokumenty finansowe, wstępny wybór nieruchomości, rozeznanie w ofertach kredytów hipotecznychPrzygotowujemy zaświadczenia o aktualnych zarobkach z zakładu pracy lub dane finansowe za rok ubiegły i bieżący jeżeli dochód uzyskujemy z działalności gospodarczej. W przypadku gdy mamy kilka źródeł dochodu przygotowujemy dokumenty z każdego z nich, co pozytywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową. Sprawdzamy nasze aktualne zobowiązania i robimy wykaz posiadanych kredytów, limitów, kart kredytowych i innych zobowiązań wraz z kwotami zadłużenia, datami udzielenia i całkowitej spłaty oraz informacją o aktualnie płaconych ratach.

Określamy rodzaj nieruchomości oraz rodzaj rynku (pierwotny lub wtórny). Jeżeli już wstępnie wybraliśmy nieruchomość, sprawdzamy czy jest własnością osób, który przedstawiają się jako jej właściciele oraz czy nie jest obciążona hipoteczne lub roszczeniem. Jeżeli nieruchomość sprzedaje deweloper to sprawdzamy czy nie jest on w stanie upadłości lub czy nie ma kłopotów finansowych.

Jeżeli posiadamy już wszystkie niezbędne dokumenty i informacje możemy przystąpić do szukania odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego. Porównania możemy dokonać osobiście składając pojedynczo zapytania w poszczególnych bankach, trzeba pamiętać jednak że jest to proces czasochłonny i wymaga dużo formalności. Najlepiej będzie skorzystać z pomocy niezależnego doradcy finansowego, który przeprowadzi dla nas analizę finansową, dopełni wszystkich formalności i znajdzie najkorzystniejsze oferty kredytu hipotecznego w różnych bankach, dopasowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Skontaktuj się z naszym doradcą finansowym, porównaj oferty różnych banków i wybierz korzystny kredyt hipoteczny

Po analizie aktualnych ofert kredytów hipotecznych dowiemy się w którym banku będzie możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego i jaką kwotę możemy uzyskać. Dowiemy również na jakie oprocentowanie możemy liczyć i jakie koszty będziemy musieli ponieść przy jego uruchomieniu i spłacie. Musimy pamiętać, że kredyt hipoteczny uzyskać jest dosyć łatwo, dużo trudniej przychodzi jego prawidłowa obsługa, dlatego decyzja ta musi być dobrze przemyślana, a warunki dopasowane do naszych możliwości finansowych.

Etap II – Wybór nieruchomości, podpisanie umowy przedwstępnej

Jeżeli mamy już pozytywną wstępną decyzję kredytową, znamy kwotę kredytu jaką możemy otrzymać to przystępujemy do wyboru konkretnej nieruchomości i podpisujemy umowę przedwstępną z jej właścicielem. Do wyboru mamy umowę cywilną lub notarialną. Dla nieruchomości z rynku pierwotnego budowanych przez deweloperów będzie to umowa notarialna (deweloperska) o określonych Ustawą Deweloperską warunkach. W umowie powinny znaleźć się niezbędne informacje takie jak charakterystyka nieruchomości, cena, wysokość zadatku (zaliczki), oznaczenie stron umowy oraz termin zawarcia umowy ostatecznej.

Etap III – Złożenie wniosków kredytowych wraz ze wszystkimi dokumentami

Jeżeli mamy już wszystkie wymagane dokumenty i podpisaliśmy umowę przedwstępną to możemy przystąpić do złożenia wniosku w wybranym wcześniej banku (lub kilku bankach). Spotykamy się z doradcą, który sprawdza i kompletuje dokumentację, wypełnia z nami wnioski kredytowe, uzupełnia informacje i wysyła całość do analizy.

Etap IV – Analiza wniosku, decyzja kredytowa

Analiza kredytowa trwa od kilku dni, nawet do kilku tygodni (najczęściej jeżeli występują błędy lub braki w dokumentach albo sytuacja nieruchomości jest skomplikowana). Czas oczekiwania zależy również od banku i ilości procesowanych wniosków w danym czasie. Najczęściej im lepsza oferta tym dłuższy czas oczekiwania na decyzję ze względu na duże zainteresowanie danym kredytem hipotecznym. Jeżeli zależy nam na dobrej ofercie lepiej poczekać tydzień dłużej niż spłacać droższy kredyt przez kilkadziesiąt lat.

Po zakończonej analizie otrzymujemy decyzje kredytową. Często zdarza się, że decyzja jest warunkowa i będzie wymagane dostarczenie dodatkowych dokumentów. Bank w decyzji informuje nas czy udzieli kredytu, jeżeli tak to na jakich warunkach. Jeżeli wnioskujemy o kredyt w kilku bankach jednocześnie, jest to najlepszy moment, aby porównać oferty i odrzucić te najmniej atrakcyjne.

Etap V – Umowa kredytowa i uruchomienie kredytu

Wybieramy najlepszą ofertę i po spełnieniu wszystkich warunków bank tworzy dla nas umowę kredytu hipotecznego. Bezwzględnie należy zapoznać się z nią i w razie ewentualnych wątpliwości dopytać doradcę o wszelkie szczegóły i niejasności. Po sprawdzeniu i dokładnym przeanalizowaniu całej umowy podpisujemy ją. Po podpisaniu możemy już zawrzeć ostateczną umowę przenoszącą własność kupowanej nieruchomości. W akcie notarialnym wskazuje się terminy i kwoty płatności. Teraz już tylko czekamy na uruchomienie i wypłatę kredytu. W zależności od banku może to trwać do kilkudziesięciu dni.

Podsumowując, uzyskanie kredytu hipotecznego to czasochłonny i wieloetapowy proces, który wymaga cierpliwości i zaangażowania. Aby nie tracić czasu i zminimalizować formalności, a jednocześnie uzyskać kredyt na korzystnych warunkach najlepiej będzie skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże nam sprawnie przejść przez cały proces kredytowy.

Podziel się:
Banki i instytucje finansowe 1
Banki i instytucje finansowe 4
Banki i instytucje finansowe 2
Banki i instytucje finansowe 3
Banki i instytucje finansowe 7
kontakt z doradcą finansowym