Sprawdź

Kredyt hipoteczny, warunki otrzymania

Zastanawiasz się jak uzyskać kredyt hipoteczny krok po kroku?
Ocena: 4.9 / 5 - ilość ocen: 103
0.00PLN

Uzyskanie kredytu hipotecznego może zająć od tygodnia, nawet do kilku miesięcy. Jest to czasochłonny wieloetapowy proces, warto zatem wcześniej przygotować się i skompletować niezbędne dokumenty do analizy kredytowej, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i skrócić czas całej procedury otrzymania kredytu hipotecznego. Poniżej dowiesz się jak uzyskać kredyt hipoteczny krok po kroku.

Krok I

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego,

porównanie ofert kredytów hipotecznych.

Całą procedurę uzyskania kredytu hipotecznego najlepiej rozpocząć od zapoznania się z aktualnymi ofertami kredytowymi dostępnymi w różnych bankach. Analizując oferty kredytów hipotecznych i dokonując wstępnych kalkulacji dowiesz się, w którym banku będzie możliwe przyznanie kredytu hipotecznego i jaką kwotę możesz uzyskać uwzględniając Twoje aktualne dochody, obciążenia, sytuację rodzinną oraz wysokość wkładu własnego. Otrzymasz również informacje na jakie oprocentowanie możesz liczyć i jakie koszty będzie trzeba ponieść przy uruchomieniu kredytu hipotecznego i jego spłacie. Musisz jednak pamiętać, że będą to tylko kalkulacje, a ostateczną decyzję otrzymasz dopiero po złożeniu wniosku wraz z kompletem dokumentów. Uzyskać kredyt hipoteczny jest dosyć łatwo, dużo trudniej przychodzi jego prawidłowa obsługa, dlatego decyzja ta musi być dobrze przemyślana, a warunki kredytu hipotecznego dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Krok II

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego,

docelowy wybór nieruchomości.

Jeśli znasz już swoją zdolność kredytową i wiesz na jaką kwotę kredytu hipotecznego możesz liczyć w następnej kolejności musisz wybrać rodzaj nieruchomości oraz rodzaj rynku z jakiego będziesz dokonywać zakupu nieruchomości. Do wyboru masz rynek pierwotny, czyli lokale i domy nowo wybudowane lub rynek wtórny. Jeżeli już wstępnie nieruchomość została przez Ciebie wybrana sprawdź, czy jest własnością osób, który przedstawiają się jako jej właściciele oraz czy nie jest ona obciążona wpisem do hipoteki w Księdze Wieczystej lub jakimkolwiek innym roszczeniem. Jeżeli nieruchomość sprzedaje deweloper to sprawdź czy nie jest on w stanie upadłości, czy nie ma kłopotów finansowych i jeśli to możliwe to przeanalizuj jakie opinie mają o nim klienci, którzy już wcześniej nabyli lokale mieszkalne w danej inwestycji deweloperskiej.

Krok III

Warunki przyznania kredytu hipotecznego,

podpisanie umowy przedwstępnej.

Kolejny krok po wyborze nieruchomości to podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedającym. Do wyboru masz umowę cywilnoprawną lub w formie aktu notarialnego. Banki akceptują oba rodzaje umów i to od Ciebie i sprzedającego zależy w jakiej formie zostanie ona zawarta. Pamiętaj, że umowa w formie aktu wiąże się z dodatkowymi kosztami notarialnymi, ale bardziej zabezpiecza finalizację całej transakcji w razie uchylania się strony od zawarcia ostatecznej umowy przyrzeczonej. Dla nieruchomości z rynku pierwotnego sprzedawanych przez deweloperów będzie to umowa rezerwacyjna lub od razu notarialna przedwstępna umowa deweloperska zgodna z określonymi Ustawą Deweloperską warunkami. W umowie powinny znaleźć się niezbędne informacje takie jak oznaczenie stron umowy, dane nieruchomości, cena, wysokość zadatku lub zaliczki oraz termin zawarcia umowy ostatecznej.

Krok IV

Warunki udzielenia kredytu hipotecznego,

wybór oferty kredytu hipotecznego.

Jeżeli posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty, informacje i wybraną nieruchomość możesz przystąpić do wyboru docelowej oferty kredytu hipotecznego. Możesz dokonać tego osobiście składając pojedynczo zapytania i wnioski w poszczególnych bankach. Musisz jednak pamiętać, że jest to proces czasochłonny, wymaga szerokiej wiedzy i wiąże się z dużą ilością formalności. Pamiętaj też, że jeśli zrobisz w różnych bankach dużą ilość zapytań o kredyt hipoteczny w krótkim czasie to wpłynie to negatywnie na pozytywną finalizację całej transakcji i otrzymanie kredytu hipotecznego. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy niezależnego eksperta finansowego specjalizującego się w kredytach hipotecznych, który przeprowadzi bezpłatnie analizę zdolności kredytowej, dopełni za Ciebie większość formalności i korzystając ze swojej wiedzy znajdzie najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Zapytaj eksperta już teraz o kredyt hipoteczny dla Ciebie.

Krok V

Zasady przyznawania kredytu hipotecznego,

dokumenty niezbędne do złożenia wniosku.

Dokumenty jakie będą niezbędne, aby uzyskać kredyt hipoteczny będą dzielić się na dokumenty dochodowe oraz dokumenty związane z kupowaną nieruchomością. Od strony dochodowej do złożenia kompletnego wniosku o kredyt hipoteczny będziesz potrzebować oświadczenia o dochodach lub zaświadczenia na druku danego banku wypełnionego przez pracodawcę oraz potwierdzenia wpływu wynagrodzenia na konto za ostatnie trzy, sześć lub dwanaście miesięcy. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą będzie to PIT za ostatni rok, zestawienie przychodów za okres bieżący oraz dokumenty o niezaleganiu z ZUS i US. Dokumenty związane z nieruchomością to przede wszystkim umowa ze sprzedającym oraz operat szacunkowy nieruchomości (wycena) o ile dany bank akceptuje wyceny od zewnętrznych rzeczoznawców. W przypadku inwestycji deweloperskich lub budowy domu będzie potrzebny dodatkowo wypis i wyrys z rejestru gruntów, pozwolenie na budowę wraz z jego ostatecznością, projekt oraz kosztorys prac z harmonogramem ich wykonania.

Krok VI

Warunki dostania kredytu hipotecznego,

złożenie wniosku i jego analiza.

Wniosek o kredyt hipoteczny wraz z kompletem dokumentów możesz złożyć w wybranym wcześniej banku, którego oferta najbardziej Ci odpowiadała lub w kilku bankach, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z otrzymaniem decyzji negatywnej w którymkolwiek z nich. W przypadku skorzystania z usług eksperta od kredytów hipotecznych większość formalność zostanie wykonana za Ciebie. Ekspert kredytowy sprawdzi i skompletuje wymaganą przez banki dokumentację, pomoże wypełnić wnioski kredytowe, dopełni większość formalności, uzupełni informacje o nieruchomości i wyśle całość do analizy w poszczególnych bankach. Ekspert kredytowy będzie też informować Cię na bieżąco o postępach w analizie Twojego wniosku o kredyt hipoteczny i w razie braków lub pytań od analityka pomoże w ich uzupełnieniu. Cała analiza kredytowa trwa od kilkunastu dni, nawet do kilku tygodni. Może ona się wydłużyć najczęściej, jeżeli występują błędy lub braki w dokumentach albo sytuacja nieruchomości jest niejasna i będzie wymagać dodatkowych wyjaśnień. Złóż wniosek o kredyt hipoteczny z pomocą eksperta już teraz.

Krok VII

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego,

decyzja kredytowa i ostateczny wybór oferty.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od danego banku i ilości wniosków dotyczących kredytów hipotecznych procesowanych w danym czasie. Najczęściej im lepsza oferta tym dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową ze względu na duże zainteresowanie danym kredytem hipotecznym. Jeżeli zależy Ci na dobrych warunkach kredytu hipotecznego lepiej poczekać tydzień lub dwa dłużej niż spłacać droższy kredyt hipoteczny przez kilkadziesiąt lat. Po zakończonej analizie otrzymasz decyzje kredytową. Często zdarza się, że decyzja jest warunkowa i będzie wymagane dostarczenie dodatkowych dokumentów lub spełnienia określonych w niej warunków. Bank w decyzji poinformuje Cię czy udzieli kredytu hipotecznego, jeżeli decyzja będzie pozytywna to określi na jakich ostatecznie warunkach będzie to miało miejsce. Jeżeli wnioskujesz o kredyt hipoteczny w kilku bankach jednocześnie jest to najlepszy moment, aby porównać otrzymane oferty z wydaną pozytywną decyzją kredytową i odrzucić te najmniej atrakcyjne.

Krok VIII

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego,

umowa kredytowa i uruchomienie kredytu.

Po wybraniu docelowej oferty kredytu hipotecznego i spełnieniu wszystkich warunków z decyzji kredytowej, bank tworzy dla Ciebie umowę kredytową. Bezwzględnie musisz dokładnie zapoznać się z jej treścią i w razie ewentualnych wątpliwości dopytać o wszelkie szczegóły i niejasności przed jej podpisaniem. Po sprawdzeniu i dokładnym przeanalizowaniu całej umowy kredytu hipotecznego podpisujesz ją w oddziale danego banku. Po podpisaniu możesz już zawrzeć ostateczną umowę przenoszącą własność kupowanej nieruchomości. W akcie notarialnym wskazuje się terminy i kwoty płatności. Następnie przedstawiasz akt notarialny w banku i już tylko czekasz na uruchomienie oraz wypłatę kredytu hipotecznego. W zależności od banku może to trwać maksymalnie do kilku dni roboczych.

Podsumowując, uzyskanie kredytu hipotecznego to czasochłonny i wieloetapowy proces, który wymaga cierpliwości, wiedzy i zaangażowania. Aby nie tracić czasu i zminimalizować formalności, a jednocześnie uzyskać kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach najlepiej będzie skorzystać z usług sprawdzonego eksperta finansowego, który pomoże Ci sprawnie przejść przez cały wieloetapowy proces otrzymania kredytu hipotecznego.

Podziel się:

Zapytaj o kredyt hipoteczny
dla Ciebie

Kredyty hipoteczne
Copyright © Wrocław 2012-2021 Doradca finansowy kredytowy Forsel Finance | Regulamin i polityka prywatności
Zadzwoń