Leasing czy kredyt dla firm?

Zastanawiasz się które rozwiązanie finansowe będzie lepsze dla Twojej firmy?

Firmy i przedsiębiorcy chcący kupić samochody, maszyny, urządzenia lub inne środki trwałe do firmy mogą skorzystać z różnych źródeł finansowania zewnętrznego. Do wyboru mają różnego rodzaju kredyty dla firm lub leasing. Pozornie produkty te są do siebie bardzo podobne, w obu przypadkach, podpisujemy umowę, zaczynamy użyłkowanie środka trwałego i spłacamy raty miesięczne. W tym miejscu jednak podobieństwa w zasadzie się kończą. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy jaki i minusy, podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze danej formy finansowania.

Leasing

czyli stosunek cywilnoprawny, w ramach którego firma leasingowa przekazuje swojemu klietowi (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonego środka trwałego, na określony okres czasu, w zamian za określoną w umowie comiesięczną ratę leasingową. Firma leasingowa nie sprzedaje środka trwałego swojemu klientowi, lecz udostępnia go do używania. Po spłaceniu wszystkich rat leasingowych, przedsiębiorca ma najczęściej możliwość wykupu środka trwałego za określoną w umowie leasingowej kwotę. Plusem leasingu dla firmy będą niższe koszty w porównaniu z obsługą kredytu bankowego, gdyż całą ratę (dotyczy leasigu operacyjnego) można księgować w koszty podatkowe. Uzyskanie leasingu jest też dużo szybsze i wymaga mniej formalności niż wnioskowanie o kredyt firmowy. Minusem leasingu jest to, że formalnie przez cały okres trwania umowy właścicielem środka trwałego pozostaje firma leasingowa. W razie problemów ze spłatą rat może rozwiązań z nami umowę leasingową i odebrać przedmiot leaasingu.

Kredyty dla firm

będą dzielić się na dwa rodzaje: kredyty celowe (np. kredyty samochodowe), przeznaczone na zakup konkretnego środka trwałego oraz kredyty na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Pierwszy rodzaj jest korzystniejszy ze względu na niżesz oprocentowanie i koszty związane z uzyskaniem takiego kredytu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zabezpieczeniem będzie środek trwały na który został zaciągnięty kredyt i w razie problemu ze spłatą możemy narazić się na jego utratę. Drugi rodzaj to kredyt dla firm na dowolny cel. Jest to najczęściej droższe rozwiązanie, gdyż nie będzie wymagane zabezpieczenie rzeczowe kredytu, ale daje nam dowolności w kwestii wydania otrzymanych środków pieniężnych. Możemy zakupić środek trwały za określoną kwotę, a nadwyżkę przeznaczyć na pokrycie kosztów dodatkowych lub bieżące finansowanie firmy. Plusem kredytów dla firm jest to, że po podpisaniu umowy i zakupie środka trwałego stajemy się jego właścicielem lub współwłaścicielem (kredyt zabezpieczony rzeczowo) i w razie problemów ze spłatą mamy możliwość sprzedaży danego środka trwałego i spłaty zaciągniętego kredytu. Minusem w stosunku do leasingu jest to, ze przy kredycie dla firm w koszty podatkowe możemy zaksięgować tylko część odsetkową raty.

Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą finansowym, który udzieli niezbędnych informacji i pomoże w wyborze najkorzystniejszej formy finansowania dopasowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Podziel się:
Banki i instytucje finansowe 1
Banki i instytucje finansowe 4
Banki i instytucje finansowe 2
Banki i instytucje finansowe 3
Banki i instytucje finansowe 7
kontakt z doradcą finansowym